Enstrümantal Ninniler

Merhabalar. 🙂

Şu sıralar yedi yeğenimin yedincisi olan Ali efendi ile vakit geçiriyoruz. Kendisi üç aylık bir bebiş. Hem Ali'yi hem de bundan öncesinde diğer yeğenlerimi uyutacağım zamanlar ninni söylemekten yorulunca internetten açtığım birkaç müzik var. Ne zamandır bu müzikleri bir araya toplamak istiyordum. Sayıca pek fazla değiller zira bebeklerin uykuya dalabilmeleri için inişli çıkışlı olmaması gerekiyor müziğin. İçerisinde yer alan tek bir yüksek nota veya kısım dahi onları uykularından uyandırabiliyor.

Bu işin uzmanı değilim, herhangi bir okumam veya çalışmam da yok. Ancak sanıyorum Allah ile münasebetleri bizimkinden çok daha yeni olan bu şirin canlıların içerisinde neler oluyor pek bilmiyoruz. Gördüğü duyduğu şeyler onlarda nasıl bir tesir bırakıyor bir fikrimiz yok. (Bununla ilgili bildiğiniz bilimsel araştırmalar varsa paylaşmanızı çok isterim.) O halde kulakları neden hoş müzikler işitip de şenlenmesin. Belki hızlıca büyüyüp geliştikleri şu zamanlarda fıtratlarındaki güzelliğin bir kısmını da olsa koruyabiliriz bu şekilde.

YouTube'da oynatma listesi şeklinde derlediğim müziklere ulaşmak için buraya tıklayınız efendim.

Eğer sizin de bu niyetle bebeklerinize, yeğenlerinize dinlettiğiniz enstrümantal eserler varsa lütfen yorum bırakınız, listeye ekleyelim. 🙂

Selamlar.

*Resim: İki Müzisyen Kız / Osman Hamdi Bey

Bir yorum yaz!