Bir Dantelin Serüveni

Selamlar! 🙂

Önceden Pinterest'in, YouTube'un ve nice görsel platformun hayatımızda olmadığı senelerde gözünün nurunu el işine akıtıp dantel ören hanımlar farklı motifler için birbirlerinden örnekler alırmış. Bir araya geldikleri kısır günlerinde birbirlerine heyecan ve hevesle bu motifleri gösterir, alışverişlerde bulunurlarmış. Annem de bir zamanlar pek bir uğraşmış dantellerle. Bir sürü motif örneği de birikmiş de birikmiş bir çantanın içerisinde. Bunu gören Feyza durur mu, dökmüş çantayı olduğu gibi, geçmiş işin başına. 🙂 İnsanlığa bu dantelleri yaptıran güzellik kaygısı ve çabası nasıl bir şey böyle? sorusu aklında dolanadursun, bu örneklerden ne olur diyerek almış eline iğneyi.

Elimizdeki bunlara benzeyen pek çok motifte o kadar emek vardı ki. Kim bilir bunların aynıları daha nice insanın evinde, sandığında, örtüsünde duruyordu. Bunları sandıkta bekletmek veya farklı farklı yerlerde kullanmak yerine yıpranmayacakları bir şekilde bir araya getirmeyi hayal ettik, güzel bir kumaşın üzerine her birini yerleştirip bir tasarım oluşturduk:

Ardından bir güzel iğneyle sabitledik her bir motifi, beyaz bir iple ince ince diktik birkaç yerinden,


Güzelce ütüledikten sonra da çerçevecide sade bir model beğenip bir güzel çerçevelettik.


Şimdi bu güzel mi güzel cânım dantel motifleri duvarımızı süslüyor. Annemin sandıktaki dantel çantası boşaldı ama her baktığımda dünyanın her bir yerinde gözünün nuru elinin emeği ile ortaya seyredilesi şeyler çıkaran kadınları yâd ediyorum.

Sizin de belki elinizde böyle şeyler varsa fikir verir diyerek paylaşmak istedim. 🙂
Okuduğunuz için teşekkürler! 🙂

Sandıktaki diğer yazılar

Loading...

Bir yorum yaz!