Türkiye Uzay Ajansına Dâir

Geçtiğimiz günlerde ülkemizin uzay faaliyetlerini yürütmek üzere Türkiye Uzay Ajansı resmen kuruldu. Türkiye'nin uzay hukuku ile ilgili ilk eseri ise 1964'te Seha L. Meray tarafından yazıldı.(Kitap ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.) Bu tarihte henüz uluslararası uzay hukukunun temelini oluşturan Dış Uzay Antlaşması dahi kabul edilmemişti. Teorik olarak bu mecraya erken girmişiz fakat bunu pratiğe dökmemiz yarım asırdan fazla zamanımızı aldı. İnşallah ülkemizde bu alanda çalışacak insanlar yetişir ve nitelikli çalışmalara imza atılır.

Ayrıca; Seha L. Meray da kim diyenler için; kendisi bir devletler hukuku profesörü. ODTÜ'nün 2. rektörü olan Meray aynı zamanda Kanada'da McGill Üniversitesinde uzay hukuku ile ilgili dersler vermiş. McGill Üniversitesi Hava ve Uzay Enstitüsü'ne dair kaleme aldığı yazı için tıklayınız.

Yukarıda bahsettiğim kitapta emeği geçen* Dr. Ahmet Demir'in kitaba dair değenlendirmelerini kaleme aldığı yazı için tıklayınız. (*http://acikarsiv.ankara.edu.tr/browse/10746/)

Son olarak; Meray'ın konudan bağımsız olarak 'dünya dışı canlılarla hukuki ilişkiler sorunu' başlıklı ilginç makalesi için tıklayınız. 🙂

İlüstrasyon: Ryo Takemasa

Sandıktaki diğer yazılar

Loading...

Bir yorum yaz!